Ošetřování stromů – Arboristika

Arboristika je poměrně mladý obor vyučovaný mimo jiné na Mendelově univerzitě na Lesnické a dřevařské fakultě. Hlavní náplní oboru je ošetřování stromů řezy, které mají stromu zlepšit zdravotní stav, provozní bezpečnost, pomoci k přirozené architektuře koruny a v neposlední řadě i příjemnému vzhledu pro člověka.

Pro řezy stromů byl vytvořen standard, který je veřejně uveden na stránkách AOPK ČR a my se jím při našich realizacích řídíme. Standard řez stromů má tyto hlavní skupiny a podskupiny řezů:

Řezy zakládací: zapěstování koruny, komparativní, výchovný
Řezy udržovací: zdravotní, bezpečnostní, redukční lokální, odstranění výmladků
Řezy stabilizační: redukce obvodová, stabilizace sekundární koruny
Řezy tvarovací: řez na hlavu, řez na čípek, řez živých plotů a stěn

Uvědomujeme si, že se v těchto názvech dá jednoduše ztratit, proto Vám rádi doporučíme konkrétní řez pro Váš strom a pak práci odborně provedeme. Proto nás neváhejte kontaktovat s jakýmikoliv dotazy.

Další součástí arboristiky je zabezpečení stromů vazbami. Vazby rozeznáváme 2 hlavní druhy. První skupinou, tou častější jsou dynamické vazby, které mají za úkol pouze strom jistit proti nečekanému pádu, když už máme podezření na možný budoucí problém, ale nechceme strom kácet. Druhá skupina jsou statické vazby, kdy se snažíme strom zpevnit oporami, bez kterých by již nebyl schopen růstu. Taktéž i s návrhem a instalací vazeb Vám rádi pomůžeme.

Pro práci využíváme dvoulanovou stromolezeckou techniku, která je nejšetrnější ke stromům samotným. Součástí práce je i zpracování odpadní dřevní hmoty a její likvidace na přání zákazníka.